Kızlık Zarının (Hymen) Yapısı

kizlik-zarinin-yapisi-featured.jpg

Kızlık Zarının (Hymen) Yapısı

Kızlık zarı veya latin adıyla himen (hymen) vajina girişinde, yaklaşık 1-2 santimetre içeride küçük dudakların iç kısmına bağlı bir şekilde bulunan, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir deri kıvrımıdır. İsmi eski Yunan’da evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus’tan gelmektedir. Bekaret zarı veya bakirelik zarı da denmektedir.

Kızlık zarı, dış genital yapı oluşumları içinde kabul görmektedir. Kızlık zarının orta kısmında bir açıklık bulunmaktadır ve bu açıklıktan vajinal salgılar ve adet kanaması gelmektedir. Farklı şekillerde olabilen bu doku en sık hilal şeklinde gözlenir. Kızlık zarı ince kılcal damarlarla çevrilidir.

Kızlık zarının yeri

Kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yer almaktadır. Dışarıdan yaklaşık olarak 1-2 cm kadar içeride yerleşmiştir. Kızlık zarının yeri aşağıdaki resimde net olarak görülmektedir.

dis-genital-yapilar

Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Gebeliğin 7 ve 12inci haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ancak ayrılma sonucu ortada kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur.

Tıbbi açıdan işlevi tam olarak bilinmemektedir. Anne karnındaki bebeğin vajinasını mikroorganizma girişlerinden korumak için ortaya çıktığı düşünülmesine rağmen bilimsel olarak bu etkisi de kanıtlanamamıştır. Aslında kızlık zarının sadece bir doku kalıntısı olduğunu düşünülmektedir. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok sosyolojik bir fonksiyonu vardır.

Kızlık zarı, çocukluk çağlarında daha kalın bir yapıya sahiptir. Ergenlik çağıyla birlikte artan östrojen hormonu ile kızlık zarı daha ince ve esnek bir yapıya kavuşur. Kızlık zarı dokusunun olması gerektiğinden daha kalın yapıda olması, cinsel ilişki esnasında çiftlere sıkıntı verebilmektedir. Kızlık zarının kalın olması sonucunda bayanlarda vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Bekaret Bozulması ve Kızlık Kanı

Kızlık zarının ortası delik yapıda olup vajina girişini tamamen kapatmaktadır. Soğan zarı ince bir yapıdadır. Vajinaya bu kızlık zarının ortasındaki delikten daha kalın bir şey girdiği zaman bu zar bozulmaktadır. Kızlık zarı denilen yapı vajina duvarlarına doğru çekilme yaptığı zaman içinde bulunan kılcal damarlar yırtılmaktadır. Bu sebeple birkaç damla kan gelmektedir.

Kızlık zarı patlaması, kızlığın bozulması, kızlığın gitmesi, bekaretin bozulması, bekaret kaybı, kızlık zarının delinmesi, bekaretin gitmesi, kızlık bozulması, kızlık bozma, kızlık zarının bozulması, kızlık kanaması, bekaret zarı kanaması; kızlık zarı kanaması yerine kullanılabilen ve aynı anlama gelen terimlerdir.

bekarest-bozulmasi-ve-kizlik-kani

Kızlık zarı sürtünmeyle, yabancı cisim ile, dikkatsizce yapılan masturbasyonla, genital bölge alanına travma/darbe ve normal bir cinsel ilişki ile bozulabilir. Bazen tamamen yırtılmayıp, kısmi yırtılabilir veya sadece zedelenebilir. (kızlık kanaması)

Bu gibi durumlarda kızlık zarı diktirme yani “bekaret tamiri” (bekaret onarımı) yapılabilir. Bu operasyonların psikoloji üzerinde de pozitif etkisi bulunmaktadır. Pek çok genç kız bakire olmadıklarından ötürü evlenmeyi asla düşünememekte, hatta sağlıklı flört arkadaşlıkları kurmaktan bile çekinmektedir. Bazen de sadece eski ilişkilerini unutmak ve yeni bir başlangıç yapmak için bile dikim yaptırmayı tercih edebilirler.

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarının bozulduğu sadece oluşacak kanama ile anlaşılabilir. Ancak zarın özel yapısına ve esnekliğine bağlı olarak nadiren kanama görülmeyebilir. Bu durumda kızlık zarının esnekliği ve yırtılıp yırtılmadığı ancak jinekolog muayenesi ile anlaşılabilir.

Toplumsal Baskı

Gelişmiş toplumlarda kızlık zarı önemini giderek yitirmesine rağmen Türk toplumunda genç kızlar ve erkekler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir.

toplumsal-baski

Bekaret kızlık zarının bozulmamış olmasıdır. Öncesinde cinsel ilişki yaşanıp yaşanmadığının kanıtı olarak kabul edilmektedir. Genel olarak kızlık zarı bayanların el değmemişliğin ve masumluğunun simgesi olarak görülmektedir. Geleneksel yapıda, evliliğin ilk gecesindeki cinsel ilişki sırasında bozulması beklenmektedir. Ancak ilişki sırasında kanama her zaman olmayabilir. Bu durum gerek kişisel sorunlara gerek ailevi ve evlilik problemlerine neden olabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişim

Adres: Ali Çetinkaya Bulvarı No: 52 Daire: 25-26
Alsancak, İZMİR
0 (532) 365 39 68
0 (232) 464 00 98

Profaj İnternet Hizmetleri