shutterstock_159016388-1200x803.jpg

AKTİF DOĞUM NEDİR?

Janet Balaskas ‘’Eğer daha kısa, daha az ağrılı bir eylem cazip geliyorsa, bu durumda sizin aktif doğumu öğrenmeniz ve anlamanız gerekmektedir.’’

AKTİF BİR DOĞUM NEDİR? Aktif doğum ilk olarak Janet Balaskas tarafından tanımlanan bir terim ve bir felsefedir. O aktif doğumun yeni bir şey olmadığını söyler. O normal eylem ve doğumun tanımlanmasının basit bir yoludur ve bir kadının kendi içgüdülerini ve vücudunun fizyolojik mantığını izlemesinin yoludur. O kadının katılımcılar tarafından yönetilen bir doğumun pasif alıcısı olmadığını, aksine doğum sırasında (doğururken) kendi vücudunu kontrol ettiğini söylemenin bir yoludur.(1)

AKTİF BİR DOĞUM İÇGÜDÜSELDİR O tamamen sizin isteğinizle ve belirlemenizle gerçekleşen, vücudunuzu istediğiniz gibi kullanmada ve onun isteklerini/arzularını izlemede tam özgürlüğünüzün olduğu doğal ve spontan/kendiliğinden bir doğumu içerir. Aktif doğum aklın bir tutumudur. O doğal fonksiyonun, doğum sürecinin istem dışı doğasının ve de vücudunuza uygun bir şekilde pozisyon verilmesinin kabul edilmesini ve ona güvenilmesini içerir.(2) Aktif doğum pasif bir loğusalıktan/bağımlılıktan/tutsaklıktan daha konforlu, güvenli ve daha etkindir. Bu, eylemde aktif olan kadınları pasif, sırt üstü yatmış bir pozisyonda olanlarla karşılaştıran birçok bilimsel çalışma tarafından desteklenmektedir.(2) Aktif bir doğuma karar verirken siz doğum yapan birisi, bir anne ve bir kadın olarak temel gücünüzü yenilemelisiniz. Siz bebeğinize de olası en iyi yaşam başlangıcını ve rahimden dünyaya güvenli bir geçiş vermiş olacaksınız. Olağandışı bir zorluk veya komplikasyon ortaya çıkarsa, siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilerek ve bunun sizin seçiminiz olduğunu ve girişimin gerçekten gerekli olduğunu da bilerek modern obstetrik bakımın güvenlik ağını kullanma konusunda serbest olacaksınız. Bu sayede, en zor doğum bile pozitif bir deneyim olabilir.(2)

AKTİF DOĞUMUN YARARLARI Eğer siz serbestçe hareket edebiliyorsanız ve eylemde ayakta durma, yürüme, dizüstü durma, oturma veya çömelme gibi konforlu, desteklenen, dik pozisyonları seçerseniz, birçok önemli avantajlar bulunmaktadır. Bu çocuk doğurmanın çok iyi araştırılmış olan bir alanıdır.(3)

Dik durmanın avantajları(1) * Yer çekimi uterus kasılmalarına ve aşağı doğru indirme eforlarına yardımcı olmaktadır. Dik olduğunda annenin vücudu yerçekiminin aşağı doğru çekmesiyle uyum içindedir. Uzanmış olduğunda onun bebeği dışarı çıkartmak için istemsiz eforları engellenir; o bebeği yukarı doğru itmek için kaslarını daha güçlü germek zorundadır ve onun forseps veya vakum ekstraksiyonu yardımına ihtiyaç duyma olasılığı çok yüksektir. * Uterusun çok az gücüne gerek duyulur. Uterus kasılma sırasında öne doğru yükseldiğinden, anne öne doğru eğilerek uterusun dirençle karşılaşmadan çalışması için yardımcı olur. Eğer o sırtüstü yatarsa uterus daha güçlü ve daha az efektif çalışmak zorunda kalır. * Anne dik pozisyondayken bebeğin başının annenin pelvisine girmesi daha kolaydır ve yer çekimi ile ilişkili olarak bebeğe pelvik kanaldan en iyi inme açısını sağlar. * Plasental dolaşım daha iyidir. Bu da bebeğe oksijenin daha iyi sağlanmasına neden olur. * Pelvis ve uterusu besleyen sinirler spinal kordonun alt kısmından çıkarlar ve sakrumdan geçerek girerler. Eğer sinirler üzerine direkt bir bası olmazsa, daha az ağrı hissedilir. * Anne dik pozisyonda olduğu sürece pelvik eklemler serbestçe genişlemek, hareket etmek ve bebeğin inen başına uyum sağlamak için özgürdürler!. Kuyruk sokumu bebek çıkarken pelvisin çıkışını genişletmek için geriye doğru dönecek şekilde tasarlanmıştır. Bu birçok doğum eğitimi metodlarında kullanılan annenin kuyruk kemiği üzerine oturduğu klasik ıkınma (çömelip oturmak veya yarı yaslanma olarak da tanımlanan) pozisyonlarında mümkün değildir.   * Anne dik pozisyonda olduğunda onun perineal dokuları dengeli bir şekilde genişler ve bebeğin çıkan başı çevresinde geriye doğru sıyrılır. Bu nedenle epizyotomiye olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltır1.

ÖZET OLARAK, AKTİF BİR DOĞUMUN BAŞLICA FAYDALARI:

  1. Daha az ağrı olur.
  2. Eylem ve doğum sırasında bebeğinize daha fazla oksijen gider.
  3. Daha efektif kontraksiyonlar oluşur.
  4. Ikınmak daha kolaydır.
  5. Daha düşük yırtılma riski vardır.
  6. Doğumdan sonra siz ve bebeğiniz optimal kondisyondadır.
  7. Bağlanma ve emzirme kolaylaştırılır.(3)

 

GEBELİĞE HAZIRLANMA Bazı kadınlar, kendi başlarına kaldıklarında, içgüdüsel olarak eylemde ne yapılması gerektiğini bilirler, ancak izleyecek bir örneği olmayan çoğumuz içgüdülerimizin farkına varmak için değişik dik durma pozisyonlarını kullanma olasılıkları konusunda bilinçlendirilmeye ihtiyaç duyarız. Bu çok uygun ve konforlu pozisyonlarla hareketler sizin gebeliğiniz sırasında denenmesiyle kolayca yapılabilir. Yoga temelli egzersizler sağlıklı bir gebelik için doğru ve doğal vücut alışkanlıkları kültürü oluştururken, sizi eylem ve doğum için kendi içgüdülerinize götürür.(2)

HASTANEDE DOĞUM İÇİN ÖNEMLİ ÖNERİLER * Bir hastane doğumu aktif bir doğum olabilir * Eylem başlamadan önce doktorunuzla ile birlikte ağrının giderilmesi, doğum için pozisyonlar, kordonun kesilmesi, plasentanın ayrılması ve Vit. K gibi konularla ilgili sizin tercihlerinizi belirten aktif bir doğum planı yazınız * Gerçekten hastaneye gitmeniz gerektiğini hissedinceye kadar evde olun. Doğumun başlangıcında zaman tanıdık oyalayıcı şeylerle evde çok daha çabuk geçer. * Hastaneye gittiğinizde, kendinizi evde gibi rahat hissedin! Deneyimi daha çok evdeymiş gibi yapmak için birlikte müzik/CD oynatıcısı, minderiniz veya battaniyeniz, kendiniz ve partneriniz için kuruyemiş ve içecekler, erken evrelerde partneriniz için oyalanacak bir şeyler (kitap, dergi, kart, bulmaca vb.) gibi bazı şeyleri götürün. * Yatağa veya doğum odasına hapsedilmiş hissetmeyin. Sunulan her şeyden, özellikle eylemin erken döneminde oradaysanız (belki indüklendiğiniz için)yararlanmaya çalışın. Hastane alanında serbestçe dolaşın, kafeteryaya uğrayın, bekleme salonunda TV seyredin, koridorda aşağı-yukarı / sağa-sola gezinin (trabzanlar kontraksiyonlar sırasında dayanmalar için iyidir), banyoda vakit geçirin. * Hastaneye taşınabilir bir doğum havuzu getirebilirsiniz * Doğum için hastanede kendi yuvanızı oluşturun, hastane yatağı sizin tek seçeneğiniz değil! Ebeye doğum topunu kullanıp kullanamayacağınızı veya bir şilteyi, yastığı veya puf minderini sofaya koyup koyamayacağınızı sorun. Işıkları loş ve odayı sıcak tutun. Sizi kimsenin rahatsız etmemesini isteyin. * Bebek araba koltuğunu almayı unutmayın. Eğer her şey yolunda giderse, siz doğumdan sonra birkaç saat içinde eve gitmek isteyebilirsiniz.

Kaynaklar 1 Janet Balaskas 1991, New Active Birth 2 Janet Balaskas 1992,Active Birth, New Approach to Giving Birth


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişim

Adres: Ali Çetinkaya Bulvarı No: 52 Daire: 25-26
Alsancak, İZMİR
0 (532) 365 39 68
0 (232) 464 00 98

Profaj İnternet Hizmetleri